info@ekonos.hr +385 1 4881 590
Što kada direktor trgovačkog društva ili vlasnik obrta ide u mirovinu?

Što kada direktor trgovačkog društva ili vlasnik obrta ide u mirovinu?

Autor: Matej Žic, dipl.oec.

Objavljeno: 03.04.2025.

Ključno je spriječiti obustavu mirovine. Prvi korak? Utvrditi hoće li novi umirovljenik i dalje biti zaposlen ili obavljati djelatnost. Ako je odgovor potvrdan, onda ulazi u obvezno osiguranje te riskira obustavu isplate mirovine. U ovom članku objašnjavamo kako umirovljenici mogu nastaviti raditi, a istovremeno primati zasluženu mirovinu.

Novi umirovljenik kao vlasnik obrta

Zakon o mirovinskom osiguranju ovdje je jasan – ako vlasnik obrta ode u mirovinu, isplata mirovine se obustavlja. Ovo pravilo vrijedi neovisno o tome radi li se o punoj ili prijevremenoj starosnoj mirovini, kao i o načinu oporezivanja (paušalno ili na temelju poslovnih knjiga). Dakle, čak i ako se obrt vodi kao paušalni, vlasnik se smatra obveznikom osiguranja, što znači da gubi pravo na isplatu mirovine.

Vlasnik obrta koji želi nastaviti poslovanje, a pritom zadržati mirovinu, ima nekoliko opcija: može prenijeti obrt na drugu osobu, prijeći na domaću radinost ili sporedno zanimanje ili zatvoriti obrt i otvoriti trgovačko društvo.

Ukoliko se obrt prepusti drugom članu obitelji ili trećoj osobi, umirovljenik se može zaposliti u svom sada bivšem obrtu do pola radnog vremena (4 sata dnevno) i istovremeno primati punu mirovinu. Ova opcija je česta kod obiteljskih obrta gdje, primjerice, vlasnik obrta prenosi poslovanje na sina, kćer ili supružnika, a potom nastavlja raditi u skraćenom radnom vremenu.

Ako umirovljenik želi nastaviti raditi, ali ne i voditi obrt, može prijaviti domaću radinost ili sporedno zanimanje. Domaća radinost uključuje djelatnosti poput ručnih radova, izrade nakita, umjetničkih predmeta ili kućne proizvodnje. Sporedno zanimanje odnosi se na povremene i manje poslove, poput konzultantskih usluga, manjih popravaka ili sezonskog rada. Prednost ovog modela je što umirovljenik nije obveznik osiguranja, pa može nastaviti poslovati i istovremeno primati punu mirovinu, međutim razina primitaka je ograničena.

Zatvaranje obrta i osnivanje trgovačkog društva može biti dobra alternativa, ali nosi određene troškove i administrativne obveze. Pravila o statusu umirovljenika u trgovačkim društvima objašnjena su u nastavku.

Novi umirovljenik kao direktor trgovačkog društva

Ako ste upisani kao osoba ovlaštena za zastupanje u sudskom registru, tada ste kao direktor obvezni na osiguranje (osim ako ste već osigurani po nekoj drugoj osnovi). To znači da vam HZMO može obustaviti isplatu mirovine.

Međutim, postoji iznimka – ako se zaposlite u društvu na pola radnog vremena (4 sata dnevno), tada ste osigurani po osnovi rada, a ne po osnovi zastupanja društva. U tom slučaju možete primati punu mirovinu i istovremeno raditi. Ovo pravilo vrijedi neovisno o tome radi li se o punoj ili prijevremenoj starosnoj mirovini.

Osim zaposlenja na pola radnog vremena, postoji i druga mogućnost – izmjena društvenog ugovora na Trgovačkom sudu, kojom možete preuzeti upravljanje društvom u ulozi prokurista. Naime, prokuristi nisu obvezni osiguranici, pa mogu obavljati funkciju bez gubitka mirovine, a ako im društvo isplaćuje naknadu za njihov rad, ta se naknada ne tretira kao plaća, već kao drugi dohodak, što znači da ne ulaze u obvezno osiguranje.

U praksi, ovo je čest izbor umirovljenika koji žele ostati aktivni u poslovanju, a pritom ne gubiti pravo na isplatu mirovine.

Zaključak

Odlazak u mirovinu ne mora značiti kraj poslovne aktivnosti, ali je važno razumjeti pravila kako bi se izbjegla obustava isplate mirovine. Ključna razlika leži u tome je li umirovljenik i dalje obveznik osiguranja – jer upravo to određuje hoće li i dalje moći primati mirovinu.

Vlasnici obrta koji žele nastaviti raditi moraju prenijeti obrt na drugu osobu, zatvoriti ga ili prijeći na domaću radinost ili sporedno zanimanje, gdje nisu obvezni osiguranici. Tako mogu nastaviti poslovati i istovremeno primati punu mirovinu.

Direktori trgovačkih društava ne mogu istovremeno biti ovlašteni zastupnici i primati mirovinu, osim ako se zaposle na pola radnog vremena ili preuzmu ulogu prokurista, kada ne plaćaju obvezno osiguranje.

Konačan izbor ovisi o individualnim potrebama, vrsti poslovanja i financijskim ciljevima. Planiranjem i pravovremenom prilagodbom, umirovljenici mogu nastaviti biti poslovno aktivni, a istovremeno uživati u zasluženoj mirovini.