info@ekonos.hr +385 1 4881 590
Podjela pretporeza (pro-rata)

Podjela pretporeza (pro-rata)

Autor: Ivan Majurec dipl. oec.

Objavljeno: 13.03.2025.

Zašto proporcionalni dio pretporeza?

Zakonska regulativa postavlja pred poreznog obveznika da smije odbiti ili priznati pretporez samo za one usluge i dobra na koje kod isporuke svojih dobara ili usluga obračunava PDV (prikazuje obvezu). Ako porezni obveznik koristi dobra i usluge djelomično za isporuke dobara i usluga za koje je dopušten odbitak pretporeza i djelomično za dobara i usluge za koje nije dopušten odbitak pretporeza, tada može odbiti samo dio pretporeza koji se odnosi na transakcije na koje je dopušten odbitak pretporeza (razmjerni dio). Ukoliko je poduzetnikova isporuka dobra ili usluga oslobođena od PDV-a, tada nema ni pravo na odbitak pretporeza, svakako ovdje postoje iznimke.

Kako se određuje pro-rata?

Poduzetnik se bavi iznajmljivanjem poslovnih prostora te iznajmljivanjem stanova za stanovanje fizičkim osobama, a uz to i poslovnim savjetovanjem. Proporcionalni dio pretporeza se izračunava na temelju odnosa oporezivih prihoda i ukupnih prihoda.

Primjerice, poduzetnik je ostvario godišnje prihode od najma poslovnih prostora u visini 150.000,00 eura, prihode od stanarina u visini 65.000,00 eura i prihode od poslovnog savjetovanja 25.000,00 eura.

Računski to izgleda ovako:           pro-rata= 175.000,00/240.000,00=72,92%.

U ovom slučaju poduzetnik ima pravo na odbitak 73% pretporeza. Ukoliko je izračunati pretporez (primljene ulazne fakture po kojima poduzetnik ima pravo na odbitak pretporeza) za tu godinu iznosio 75.000,00 eura, proporcionalni dio koji se može odbiti iznosi 54.750,00 eura (73%).

Ukoliko je omjer oporezivih prihoda 98% i veći, poduzetnik nije obvezan primijeniti pro-ratu.

Izuzeća koja se primjenjuju kod izračuna pro-rate

Isporuke dugotrajne imovine koju poslodavac koristi za obavljanje gospodarske djelatnosti, povremene isporuke nekretnina i prometi koji se odnose na povremene financijske transakcije, ne uračunavaju se u određivanje prava proporcionalnog odbitka pretporeza.

Primjena proporcionalnog dijela pretporeza

Dio pretporeza koji se može odbiti utvrđuje se kao postotak na godišnjoj razini, a za tekuću godinu određuje se na temelju prihoda iz prošle godine. Ukoliko ne postoje takvi prihodi u prošloj godini, tada privremeno utvrđuje postotak odbitka pretporeza. Na kraju godine usklađuje pretporez i utvrđuje konačni pretporez koji može odbiti.

Za kraj

Podjela pretporeza dolazi do izražaja kod poduzetnika s raznolikom poslovnom aktivnosti tj. kada obavlja ili planira obavljati više djelatnosti, a one nisu sve oporezive PDV-om (ili za neke djelatnosti nije dopušten odbitak pretporeza). Tako će poduzetnik u svoje planove uključiti i vrijednosti proporcionalnog priznavanja pretporeza koji će utjecati na njegovu odluku o načinu i pripremi poslovanja. Naravno, na početku primjene pro-rate radi se o procjeni koja se kasnije usklađuje sa stvarnim stanjem, no svakako je važno da poduzetnik bude svjestan proporcionalnog načina priznavanja pretporeza.

Postoji i izuzeće za primjenu pro-rate, ali je tada poduzetnik obavezan odvojeno voditi knjigovodstvo za svaki (oporezivi i oslobođeni od PDV-a) dio svog poslovanja. Na kraju, ukoliko poduzetnik počne obavljati samo djelatnost ili djelatnosti za koje je dopušten odbitak PDV-a, isto vrijedi i za obrnutu situaciju, prestaje primjenjivati podjelu pretporeza. Nadamo se da su ovim člankom izvedene korisne informacije koje će vam pomoći u poslovanju.