Kako ispraviti loše dan otkaz radniku?
Autor: Danijel Pribanić, dipl. iur.
(
https://www.linkedin.com/in/danijelpribanic?trk=nav_responsive_tab_profile_pic)
Kako ispraviti loše dan otkaz radniku?
U praksi se često nailazi na situaciju u kojoj poslodavac daje radniku otkaz na nedovoljno pripremljen način. To je posebno slučaj kod davanja izvanrednog otkaza ugovora o radu, gdje se radnika istjera iz firme zbog ozbiljnih povreda koje je počinio. Obično je to slučaj kad je radnik već po tko zna koji put pretjerao u povredi, i to mu nije prvi put. I dok u kadrovskoj službi ne postoji ni zapis o opomenama ili ranijim pogreškama, u očima poslodavca je ta jedna povreda dovoljna da radniku otkaže ugovor o radu.
U savjetovanju stranaka kako dati otkaz, za odvjetnika kao i za internog pravnika, od najviše je važnosti shvatiti koji su motivi da se radniku otkaže ugovor o radu i s kojim se posljedicama poslodavac može i želi nositi, a s kojima ne. Ukloniti radnika koji stvara nemir na poslu, ili koji negativno djeluje na stranke ili poslovne partnere je bitno, ali tu postoji pitanje – što ako sud tog radnika vrati na posao i dosudi mu isplatu plaća za vrijeme dok je trajao sudski postupak i ovaj nije radio?
Povratak radnika na posao i isplata zaostalih plaća
Najlogičnija i najčešća posljedica loše provedenog otkazivanja je upravo povratak radnika na posao i isplata svih zaostalih plaća tom radniku. Ova se situacija iznova ponavlja jer se na sudu seciraju sva moguća pitanja vezana za tu povredu, postupak otkazivanja, postupanje poslodavca i moguća diskriminacija radnika. Kako sudski postupci znaju trajati i dvije godine u prvom stupnju, sjećanja svjedoka blijede, i nešto što se činilo kao velika povreda u očima poslodavca, u očima sudca postaje razlog za opomenu ili redovni otkaz.
Najčešće se radi o pogreškama koje su specifične ili za radno mjesto radnika ili za poslodavca, i tu nastaje problem kako neku povrede i to kako je ona utjecala na poslovanje firme, pojasniti odvjetniku i sudcu koji su laici u tom području. Zašto je baš ta jedna povreda dovela do otkazivanja ugovora o radu, a ranije nisu, ili zašto radniku nije dana prilika da se opravda od povrede prije nego mu je dan otkaz? Teret dokaza da je otkaz bio ispravan je na poslodavcu, i u slučajevima u kojima gubi spor, pored nadanja da će viši sud u nekom vremenu ipak drukčije presuditi, odgovorni poslodavac treba stvoriti kvalitetnu strategiju za izlazak iz te situacije.
Nepovratak radnika na posao ali uz odštetu
U našoj se praksi rijetko koristi mogućnost da poslodavac uvjeri sud da, čak i da je bilo povreda u postupku otkazivanja, to ne smije dovesti do povratka radnika na posao. Cilj takvog načina postupanja je spriječiti povratak radnika kojem je na loš način otkazan ugovor o radu, pa čak i kad poslodavac gubi spor. Cijena za nepovratak radnika je posljednjim izmjenama zakona smanjena i iznosi od 3 do 8 plaća radnika (prije je bilo do 12 plaća radnika). Koliko točno će radnik dobiti kao odštetu za nepovratak na posao ovisi o godinama provedenim kod tog poslodavca. Dakle, uvjeriti sudca da je povreda ozbiljna i platiti odštetu – uvijek može biti izlazna strategija za poslodavca. Ovaj se postupak provodi po protutužbi i dovodi do sudskog raskida ugovora o radu.
Medijacija kao način za postizanje nagodbe
Ovako strukturiran postupak i želja poslodavca da problem vođenja sudskog postupka i prijetnje povratka radnika kojem je jednom otkazao, dobro će utjecati i na mogućnost postizanje sporazuma radnika i poslodavca. Radnik koji je stvarno prekršio neko pravilo i počinio štetu poslodavcu će ubrzo shvatiti da se ne može vratiti na posao, te da mu sudski postupak jamči relativno mali iznos naknade štete. Ako je u pitanju i neki osobni sukob, ili osjećaj zamjeranja, svakako će u postizanju nagodbe i prije okončanja postupka na sudu, pomoći i posredovanje profesionalnog medijatora. Samo ovako pripremljen i proveden slučaj može dovesti do trajnog mirnog rješenja, na korist obje strane.