Oporezivanje kapitalnih dobitaka – dohotka od prodaje udjela u trgovačkim društvima i vrijednosnih papira
08.02.2017.
Ukoliko kao fizička osoba povremeno trgujete vrijednosnim papirima ili udjelima u društvima, pročitajte tekst u nastavku.
Oporezivanje prijenosa udjela u trgovačkim društvima i financijskih instrumenata uvedeno je 01.01.2016.g. Kako se radi o obliku dohotka, ovaj porez odnosi se isključivo na oporezivanje fizičkih osoba (obveznici poreza na dobit plaćaju porez na dobit).
Zarada koja se pritom ostvari, kao razlika između nabavne i prodajne vrijednosti financijske imovine, naziva se kapitalni dobitak. Kapitalni dobitak oporezuje se porezom na dohodak od kapitala i predstavlja jedan od oblika dohotka od kapitala, propisan Zakonom o porezu na dohodak.
Kapitalni dobici ostvaruju se:
- a) prodajom tj. tvz. otuđenjem vrijednosnih papira i drugih financijskih instrumenata ili
- b) prodajom tj. otuđenjem udjela u trgovačkim društvima.
Pojašnjenje pojmova
Financijskim instrumentima smatraju se: 1. prenosivi vrijednosni papiri i strukturirani proizvodi, uključujući i udjele u kapitalu trgovačkog društva i slične usporedive transakcije, 2. instrumenti tržišta novca, 3. jedinice u subjektima za zajednička ulaganja, 4. Izvedenice i 5. primici od razmjernog dijela likvidacijske mase u slučaju likvidacije investicijskog fonda te ostali primici od vlasničkih udjela u slučaju likvidacije, prestanka ili istupa.
Udjelom u trgovačkom društvu smatra se vlasništvo nad dijelom ili nad cijelim trgovačkim društvom (najčešće d.o.o.).
Otuđenjem financijske imovine smatra se prodaja, zamjena, darovanje i drugi oblici prijenosa vlasništva nad njom. Uobičajeno je govoriti o kupnji i prodaji, dok pojam otuđenja uz kupoprodaju obuhvaća i druge oblike promjene vlasništva općenito nad imovinom.
Kada se plaća porez i koliko?
Kod prodaje (otuđenja) udjela
Kod otuđenja udjela u trgovačkim društvima, prodavatelj je dužan podnijeti ugovor o prijenosu udjela uredu Porezne uprave prema svojem mjestu prebivališta ili uobičajenog boravišta, u roku od osam dana od dana otuđenja. Porez na dohodak plaća se prema rješenju Porezne uprave, u roku 15 od dana dostave rješenja. Pritom se
ne podnosi JOPPD obrazac. Uz spomenuti ugovor ili drugi dokument o prijenosu udjela službenici porezne uprave tražiti će vas da popunite obrazac o činjenicama bitnim za oporezivanje. Porez se plaća po stopi od
12% + prirez. Tako obračunan i uplaćen porez smatra se konačnim i nije potrebno podnositi godišnju poreznu prijavu. Kako je u ovom slučaju utvrđivanje porezne osnovice de facto prepušteno Poreznoj upravi, poželjno je prethodno angažirati ovlaštene financijske procjenitelje radi procjene prodajne vrijednosti udjela.
Kod prodaje (otuđenja) financijskih instrumenata
Za razliku od prethodno opisanog postupka otuđenja udjela, kod
otuđenja financijskih instrumenata, porez na dohodak plaća se jednom godišnje, do
31. siječnja za proteklu godinu (za 2016. godinu plaća se do 31.01.2017.g.).
Pritom se podnosi JOPPD obrazac (prijava poreza na dohodak), bez obzira da li treba platiti porez ili ne. Porez na dohodak obračunava se po stopi
12% + prirez i obračunava se na ukupan iznos ostvarenih kapitalnih dobitaka u protekloj godini.
Primjer: ako ste kao fizička osoba tijekom 2016.g. kupili dionice u vrijednosti 100 kn, i do 31.12.2016.g. prodali ih po vrijednosti 150 kn, ostvarili ste kapitalni dobitak od 50 kn na koji ćete do 31.01.2017.g. morati platiti porez na dohodak po stopi 12% i prirez. Konkretno, uz pretpostavku da je prirez 18%, porez i prirez će iznositi 7,08 kn (50 kn x 12% x 1,18%). Po uplati poreza i prireza ostaje vam čistih (50 kn – 7,08 kn) 42,92 kn.
Ukoliko propustite pravovremeno podnijeti JOPPD obrazac, biti ćete dužni podnijeti godišnju prijavu.
Ukoliko vrijednosnim papirima trgujete preko domaćih brokera i financijskih institucija, vjerojatno će vam oni krajem godine pomoći u obračunu poreza i izradi JOPPD obrasca. Prije angažiranja financijske institucije ili brokera
provjerite da li pružaju takve usluge.
Pripadajući troškovi
Kapitalni dobici mogu se umanjiti za pripadajuće troškove (naknade brokera, depozitorija, burze). Troškovi se priznaju najviše do visine porezne osnovice i priznaju se isključivo ako se odnose na transakcije nastale nakon 01.01.2016.
Kada se porez ne plaća?
Porez na dohodak plaća se isključivo na udjele u trgovačkim društvima, vrijednosne papire i druge navedene instrumente
nabavljene nakon 01.01.2016. godine.
Porez na dohodak ne plaća se ukoliko je od nabave do prodaje financijske imovine prošlo dulje od
dvije godine. Važna napomena: ovo vrijedi od 01.01.2017. godine. Do 31.12.2016.g. bilo je propisano tri godine.
Porez se ne plaća niti ukoliko tijekom godine
nije ostvarena zarada po ovoj osnovi. U navedenom primjeru bi to bio slučaj da su dionice kupljene za 50 kn i prodane po toj ili nižoj vrijednosti.
Porez se ne plaća i ako je otuđenje obavljeno:
- između bračnih drugova i srodnika u prvoj liniji i drugih članova uže obitelji (roditelji, djeca, bračni i izvanbračni drug, preci i potomci u izravnoj liniji)
između razvedenih bračnih drugova, kada je otuđenje u vezi s razvodom braka,
u vezi s nasljeđivanjem financijske imovine.
Napomene za kraj
Ukoliko je tijekom protekle godine ostvaren neoporezivi kapitalni dobitak, primatelj dohotka je obvezan podnijeti JOPPD obrazac. Tada na obrascu navodi oznaku da je dohodak neoporeziv. U gornjem primjeru bi to bio slučaj da su dionice nabavljene prije 01.01.2016.g.
U slučaju da je tijekom godine ostvareno više kupoprodajnih transakcija, gdje su neke donijele kapitalni dobitak, a neke kapitalni gubitak, oporezuje se sveukupno ostvaren oporezivi dohodak od kapitala (zbroj, odnosno razlika). Neoporezivi dohodak se iskazuje odvojeno.
Porezna uprava je priopćila da, ukoliko ostvareni kapitalni dobitak ne prelazi 112,00 kn, porezni obveznik nije dužan podnijeti JOPPD obrazac ali je dužan uplatiti porez i prirez.
Tibor Jankač