Oporezivanje patenata
Što je patent?
Prema Zakonu o patentu, patent je isključivo pravo priznato za izum koji nudi novo rješenje nekog tehničkog problema, a odnosi se na proizvod, postupak ili primjenu.
Patent osigurava vlasniku isključivo pravo na izradu, korištenje, stavljanje u promet ili prodaju izuma zaštićenog patentom. Patent predstavlja vlasništvo čiju uporabu vlasnik može dopustiti drugim osobama na određeno vrijeme davanjem licencije, ili ga u potpunosti prenijeti na druge osobe.
Koje su osnovne karakteristike patenta?
Suštinski uvjeti koje neki izum mora zadovoljiti za priznavanje patenta jesu novost u odnosu na postojeće stanje tehnike, inventivna razina tj. neočiglednost i njegova industrijska primjenjivost. Da bi ostvario patentnu zaštitu za svoj izum, prijavitelj patenta je u postupku za priznanje patenta dužan otkriti tehničke detalje svog izuma u opsegu koji omogućuje stručnjaku iz predmetnog područja izradu ili upotrebu izuma. Takav opis izuma postaje, nakon određenog propisanog perioda tajnosti, javno dostupan svim zainteresiranima. Tako patentni sustav zapravo predstavlja neku vrstu razmjene u kojoj izumitelj pristaje otkriti društvu pojedinosti svog izuma, kako bi omogućio tehnološki napredak, u zamjenu za pravo isključivog raspolaganja tijekom određenog razdoblja.
Postupak patentiranja je relativno dugotrajan i složen postupak, koji osim financijskih ulaganja zahtijeva dobro poznavanje patentnog sustava i određeno iskustvo. Treba imati na umu da velik broj patentnih prijava, iz različitih razloga, nikada ne postane patent.
Koliko traje patentna zaštitna?
Patentna zaštita za patent na temelju rezultata potpunog ispitivanja vrijedi 20 godina od datuma podnošenja prijave patenta, a za konsenzualni patent 10 godina. Za održavanje patentnog prava obvezno je plaćati godišnje naknade. U protivnom, zaštita će biti ukinuta prije isteka navedenih rokova, neposredno po isteku propisanih rokova za plaćanje godišnje naknade.
Porezni status patenata
Pravno i ekonomski gledano, patent predstavlja imovinsko pravo tj. imovinu u obliku prava. Ova formulacija je bitna za određivanje načina i postupka oporezivanja patenta. Oporezivanje promatramo sa tri aspekta: 1. oporezivanje zarade kod prodavatelja patenta, 2. porezni tretman (troška) kod kupca/korisnika patenta i 3. oporezivanje kupoprodaje patenta porezom na dodanu vrijednost.
1. Oporezivanje zarade
Kada je vlasnik patenta fizička osoba, govorimo o oporezivanju porezom na dohodak. Ukoliko se radi o pravnoj osobi (npr. poduzeću), govorimo o porezu na dobit.
Porez na dohodak
Dakle, kada je vlasnik patenta fizička osoba i kada ostvari dohodak po osnovi tog patenta, prodajom, naplatom licence i sl., prema Zakonu o porezu na dohodak, čl.27., morati će obračunati i platiti državi porez na dohodak od imovine i imovinskih prava.
Kada nastaje porezna obveza? Obveza nastaje sa isplatom dohotka na žiro-račun vlasniku/prodavatelju patenta.
Tko plaća porez u tom slučaju? Isplatitelj dohotka, bez obzira što je obveznik poreza primatelj dohotka.
Koliko nas porez košta? Porez se plaća po stopi od 25%, bez obveze plaćanja drugih davanja (doprinosa). Po osnovi poreza na dohodak od imovine, za primatelja dohotka ne postoji obveza podnošenja porezne prijave na kraju godine.
Kako se porez obračunava? Po odbitku. Npr. ako ugovorena brutto-naknada (osnovica) iznosi 100.000 kuna, porez na doh.= 100.000 x 25% = 25.000 kn. Na žiro-račun biti će uplaćena netto-naknada od 75.000 kn.
Ukoliko je prodavatelj patent prethodno kupio od prijašnjeg vlasnika, porezna osnovica utvrđuje se kao razlika između prodajne i nabavne vrijednosti.
Porez na dobit
Kada je prodavatelj obveznik poreza na dobit, za prodani patent ili licencu izdati će fakturu, a prodajna vrijednost (bez pdv-a) će mu predstavljati prihod (npr.100.000 kn). Troškovi istraživanja, patentiranja ili stjecanja patenta ne iskazuju se u trenutku nastanka (npr. 40.000 kn), već se iskazuju kao „nabavna vrijednost patenta“ i postepeno se amortiziraju (pretvaraju u trošak) kroz godine očekivane upotrebe patenta (npr.20god. à amort.godišnje 5% à nakon 2 godine amortizacija = 40.000 x 5% x 2god.= 4.000 kn). U trenutku prodaje patenta, trošak od prodaje čini neamortizirana vrijednost patenta (40.000 – 4.000 = 36.000 kn). Dobit od prodaje patenta je razlika prihoda od prodaje patenta i troška njegove prodaje (100.000kn – 36.000kn = 64.000kn), a porez na dobit računa se po stopi od 20% i u primjeru iznosi 12.800 kn (64.000kn x 20%).
2. Porez na dodanu vrijednost
Ako je vlasnik patenta obveznik poreza na dodanu vrijednost, prilikom prodaje patenta na vrijednost patenta obračunati će PDV po stopi od 22%. Ako je kupac patenta inozemna pravna ili fizička osoba, domaći prodavatelj neće obračunati PDV na fakturi. Ako se radi o uvozu patenta, prilikom uvoza uvoznik će obračunati PDV i zatim si ga odbiti kao pretporez.