Objavljeno: 14.04.2025.
Autor: Ivan Majurec, dipl. oec.
Kako još uvijek poduzetnici plaćaju gotovinom svoje dobavljače, a gotovinom isplaćuju i neke primitke svojim zaposlenicima, još uvijek je aktualna tema gotovinskog prometa. U takvim plaćanjima postoje zakonska ograničenja. Često se događa da poduzetnici nisu sigurni koliko i prema kome mogu plaćati gotovinom, pa je svrha ovog članka prikazati koliko je dopušteno takvo plaćanje u određenim situacijama.
Plaćanja gotovinom kod pravnih i fizičkih osoba (obrtnika)
Ograničenja se odnose samo na pravne ili fizičke osobe koje obavljaju registriranu djelatnost te oni ne smiju primiti naplatu ili obaviti plaćanje u vrijednosti od 10.000,00 eura i većoj. Što znači da poduzetnik u gotovinskim transakcijama smije primiti novac od drugih osoba ili platiti u gotovini svoje obveze u vrijednosti manjoj od 10.000,00 eura. U smislu Zakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma, gotovinom se smatraju novčanice i kovanice eura i centa.
Što je gotovina, a što gotov novac?
Zakonodavac razdvaja promet gotovinom i promet gotovim novcem kod obveznika fiskalizacije. Promet gotovog novca su novčanice i kovanice eura i centa koje se preuzimaju izravno, koje se uplaćuju na račun ili se isplaćuju s računa. Promet gotovinom predstavlja novčanice i kovanice, kartice, čekove te slične načine plaćanja. Plaćanja na transakcijski račun ne smatraju se prometom u gotovini.
Plaćanja između obveznika fiskalizacije
Kada poduzetnik plaća novčanicama i kovanicama, u eurima i centima, drugom poduzetniku za nabavu proizvoda ili usluga to može učiniti do 700,00 eura po jednom računu. Ukoliko plaća npr. karticama, čekovima ili sličnim instrumentima plaćanja, tada može i u većem iznosu od 700,00 eura. Svakako, kada je u pitanju primitak gotovog novca poduzetnik je obvezan položiti ga na žiro račun poduzeća (kada premašuje blagajnički maksimum) i to istog dana ili najkasnije sljedeći dan.
Ukoliko obveznik fiskalizacije ima na računima banke neizvršene obveze za plaćanje tada ne smije plaćati gotovim novcem niti ga ostaviti u blagajni.
Što se može platiti gotovinom fizičkim osobama?
Zakonom je propisano da se primici fizičkim osobama trebaju isplatiti na njihov račun otvoren u banci. Postoje iznimke koje se tiču neoporezivih primitaka i isplata koje se ne smatraju dohotkom. Lista je opsežna pa će biti nabrojane samo neke. Primjerice, u gotovu novcu može se fizičkoj osobi isplatiti prijevoz na posao i s posla, prigodne nagrade, jubilarne nagrade, napojnice evidentirane u sustavu fiskalizacije, dnevnice u zemlji i inozemstvu, dar djetetu do 15. godine. Kod ovih isplata treba se voditi računa na maksimalno dopuštene iznose koji su propisani.
Za kraj
Promet gotovinom reguliran je s nekoliko zakonskih propisa koje je preporučljivo provjeriti prije nego li se kreće u plaćanje s gotovinom. Pravne i fizičke osobe koje obavljaju registriranu djelatnost posebno trebaju biti informirane o restrikcijama i postupanjima u gotovinskom prometu. Bitno je imati na umu da postoje limiti kod naplate i plaćanja gotovinom kojih se treba pridržavati. Nadamo se da su ovim člankom izvedene korisne informacije kako bi se razjasnile temeljne stvari vezane uz gotovinske transakcije.