Primici učenika i studenata
Pravne i fizičke osobe koje obavljaju samostalnu djelatnost imaju pravo učenicima i studentima za povremeni rad isplaćivati naknadu. Ovo je koristan i praktičan način kojim poduzetnici rješavaju problem povremenog izvršavanja jednostavnijih poslova, a učenicima i studentima znači izvor zarade u vremenu kada su im vlastite financije prilično tanke. Uz naknadu za rad, poduzetnici imaju pravo isplaćivati i neke druge naknade. Sa stanovišta poduzetnika tema je interesantna u vidu poreznih obveza, a školarcima, studentima i njihovim obiteljima korisno će biti pročitati po kojim osnovama se takve naknade mogu isplaćivati. Zato krenimo: Koji primici učenika i studenata su oslobođeni poreza na dohodak?- Nagrade (naknade) učenicima srednjih škola za vrijeme praktičnog rada i naukovanja do svote 1.600,00 kuna, uz uvjet da poslodavac sa školom ili učilištem ima potpisan ugovor o upućivanju na obvezan praktični rad ili naukovanje. Pritom je moguće u jednom mjesecu besporezno isplatiti naknadu za više mjeseci, tako da naknada ne prelazi po mjesecu više od 1.600,00 kuna (npr. 3.200,00 kn za dva mjeseca naukovanja). Ukoliko učenik praksu obavlja kod više poduzetnika u istom mjesecu, ukupno isplaćen iznos neoporeziv je do iznosa od 1.600,00 kuna, a učenik je dužan svakom isplatitelju dostaviti dokumentaciju (potvrdu) o isplatama kod ostalih isplatitelja.
- Nagrade učenicima i studentima osvojene na natjecanjima u sklopu obrazovnog sustava i organiziranim školskim i sveučilišnim natjecanjima u potpunosti su oslobođene plaćanja davanja državi.
Primici učenika i studenata na redovitom školovanju za rad preko učeničkih i studentskih udruga oslobođeni su plaćanja poreza na dohodak i prireza do svote od 50.000,00 kn godišnje, s time da se prema čl.4. Zakona na isplate obračunava: 5% doprinos za mirovinsko osiguranje I. stup i 0,5% doprinos za mirovinsko osiguranje II. stup. U računicu treba uzeti i proviziju studentske udruge. Isplatitelji su dužni isplaćivati primitke isključivo na žiro-račun studenata.
Ukoliko student ostvaruje primitke kod više poslodavaca, dužan je svakom isplatitelju dostaviti dokumentaciju (potvrdu) o isplatama kod ostalih isplatitelja. Ukoliko godišnji primici premašuju neoporezivih 50.000, kn, više isplaćeni iznos predstavlja drugi dohodak i oporezuje se stopom poreza na dohodak od 25% i prirezom, a uz navedene doprinose za mirovinsko osiguranje od 5,5% poslodavac plaća i doprinos za zdravstveno osiguranje od 15%.
- Stipendije učenicima i studentima za redovito školovanje na srednjim, višim i visokim školama i fakultetima, do svote od 1.600,00 kuna mjesečno. Ukoliko mjesečni iznos stipendije bude veći od navedenog, isplatitelj je dužan obračunati porez na dohodak od 25% i prirez, bez obveze obračunavanja doprinosa.