Ulazak u PDV
Bliži se kraj godine, vrijeme kada će neki od nas poduzetnika moći ili morati promijeniti svoj status obveznika/ne-obveznika poreza na dodanu vrijednost.
Obvezan ulazak u PDV
Vjerojatno već znate da je kriterij za obvezan ulazak u sustav PDV-a: ostvaren godišnji promet od 230.000,00 kuna naviše. Što to zapravo znači? To znači da, ukoliko u 2013. godini niste bili obveznici PDV-a, a izdali se tijekom godine najmanje 230.000,00 kuna vrijednosti računa svojim kupcima, obvezni ste se za 2014. godinu u uredu nadležne porezne ispostave prijaviti u registar obveznika PDV-a, i to u razdoblju od 01.01. do 15.01.2014.g. Tada, počevši od 01.01.2014.g. na svojim fakturama zaračunavate PDV i stječete pravo na odbitak pretporeza po ulaznim računima.
Ukoliko ste počeli poslovati tijekom 2013. godine, na kraju godine jednostavno će te očitati ostvaren prihod od prodaje roba i usluga i zaključiti da li je viši ili je niži od navedenog iznosa od 230.000,00 kn. Po starom Zakonu, ukoliko je poduzetnik poslovao tek dio godine, trebao bi podijeliti ostvaren promet sa brojem mjeseci poslovanja, te potom pomnožiti sa 12 mjeseci. Tako dobiven prihod bio je kriterij za ulazak u PDV. Sada je to krajnje jednostavno.
U navedene prihode ne uključuju se prihodi ostvareni od djelatnosti koje nisu oporezive PDV-om (npr. najam stambenog prostora ili prihodi od kamata).
Mjesečni ili kvartalni obveznik
Ukoliko bi ukupan godišnji promet, zajedno sa uključenim PDV-om, nadalje (npr. u 2014.g.) dostigao 800.000,00 kn i više, tada postajete mjesečni obveznik i plaćate PDV do kraja mjeseca za prethodni mjesec. Ukoliko je pak godišnji promet niži od navedenog kriterija, biti će te kvartalni obveznik i plaćati PDV do kraja mjeseca za protekli kvartal (npr. za 1.-3. mjesec plaćanje najkasnije do 30.4.).
Ukoliko ste do sada bili obveznik PDV-a ali ste u tekućoj godini ostvarili niži promet od 230.000,00 kn, razmislite o mogućem izlasku iz sustava PDV-a. Isto, ukoliko ste ostvarili bruto promet (prihod + PDV) niži od 800.000,00 kn, vrijeme je da prijeđete na kvartalnog obveznika i malo odahnete od mjesečnog ritma plaćanja. Bitno je da poreznoj upravi pismeno podnesete zahtjev, najkasnije do dana 15.01.
Poslovanje s EU
Ukoliko planirate poslovati s poduzetnicima iz Europske unije, prije početka suradnje zatražite od porezne uprave izdavanje PDV identifikacijskog broja, bez obzira jeste li već obveznik PDV-a ili niste. Ukoliko niste obveznik PDV-a i ne želite to postati, prijaviti će te se kao mali porezni obveznik.
Mali porezni obveznik
Stjecanje statusa malog poreznog obveznika znači da će te biti registrirani u europski registar poreznih obveznika (VIES – VAT Information Exchange System). Na računima i dalje nećete zaračunavati PDV, nećete imati pravo na odbitak pretporeza, ali će te morati podnositi mjesečnu prijavu PDV-a, čak i ako će obveza biti 0.
Koji je smisao ovog statusa? Kada npr. naručite robu od dobavljača iz EU, on će vas provjeriti u VIES sustavu, te vam neće na fakturi zaračunati PDV. Vi će te po primitku fakture sami morati obračunati domaći PDV i platiti ga. Tome služi prijava PDV-a kod malog poreznog obveznika.
Ukoliko zaključite da vam ovo nije isplativa opcija, možete se registrirati kao (normalan) obveznik PDV-a.
Imajte na umu da, ukoliko odlučite svojevoljno postati obveznikom PDV-a, u tom statusu morati će te ostati najmanje narednih pet godina.
Stjecanje statusa obveznika PDV-a moguće je zatražiti:
a) na samom početku poslovanja (obavljanja djelatnosti) ili
b) početkom godine.
Zato ne razmišljajte dugo. Krajnji rok za prijavu u sustav PDV-a (za postojeće poduzetnike) je 15.01.2014.g.
Tibor Jankač