Objavljeno: 22.12.2024.
Od 1. siječnja 2025. godine, prag za obvezni ulazak u sustav PDV-a u Hrvatskoj povećava se s dosadašnjih 40.000 eura na 60.000 eura.
To znači da će porezni obveznici koji u 2024. godini ostvare vrijednost isporuka dobara ili usluga veću od 60.000 eura biti obvezni registrirati se za PDV od početka 2025. godine. S druge strane, oni čiji promet ne prelazi taj iznos mogu ostati izvan sustava PDV-a.
Za poduzetnike koji žele izaći iz sustava PDV-a jer im je promet u 2024. godini bio manji od 60.000 eura, potrebno je podnijeti zahtjev za brisanje iz registra obveznika PDV-a Poreznoj upravi najkasnije do 15. siječnja 2025. godine. Dakle, ukoliko ste do sada poslovali u PDV-u, a nadalje želite poslovati van PDV-a (pod uvjetom da su prihodi od prodaje u 2024. godini manji od 60.000,00 eura), sada je prilika da izađete iz PDV-a.
Izlazak iz PDV-a
Kod izlaska iz sustava PDV-a treba obratiti pozornost na nekoliko ključnih aspekata kako biste se pridržavali zakonskih obveza i minimizirali moguće probleme. Evo na što trebate obratiti pažnju:
1. Pravovremeno podnošenje zahtjeva
Zahtjev za izlazak iz sustava PDV-a podnosi se Poreznoj upravi najkasnije do 15. siječnja godine u kojoj želite izaći iz sustava (npr., do 15. siječnja 2025. za izlazak te godine). Zahtjev se podnosi ako vaš promet u prethodnoj godini nije premašio prag za ulazak u PDV (60.000 eura od 2025.).
2. Obračun PDV-a na imovinu (ispravak pretporeza)
Kod izlaska iz sustava PDV-a, morate obračunati PDV na:
- Zalihe (robe, materijala) koje su kupljene uz pravo na odbitak pretporeza, a nisu prodane. Konretno, morati će te uplatiti u proračun sav pretporez koji ste iskoristili prilikom nabave robe, koju niste prodali do izlaska iz PDV-a.
- Dugotrajnu imovinu (npr. strojeve, vozila, nekretnine, softver) na koju se primjenjuje pravilo korekcije pretporeza:
a) kod nekretnina, razdoblje ispravka pretporeza jest 10 godina. Do isteka ovog perioda, za svaku preostalu godinu treba uplatiti 1/10 korištenog pretporeza. Konkretno, za nekretninu koja je nabavljena pred sedam godina i iskorišten je pretporez od 10.000 eura, u proračun će prilikom izlaska iz PDV-a trebati uplatiti 3/10 (10 – 3) korištenog pretporeza, tj. 3.000 eura.
b) kod ostale dugotrajne materijalne i nematerijalne imovine, rok ispravka pretporeza jest 5 godina. Tako, ukoliko ste npr. kamion nabavili pred 3 godine i iskoristili pritom pretporez od 10.000 eura, trebati će vratiti dio pretporeza za preostale dvije godine, (2/5 x 10.000 eura) tj. 4.000 eura.
3. Izdavanje računa nakon izlaska - nakon izlaska iz sustava PDV-a:
- Ne obračunavate PDV na izdanim računima.
- Na računu treba jasno naznačiti da niste obveznik PDV-a (uz napomenu: „Prema članku 90. Zakona o PDV-u nisam u sustavu PDV-a”).
4. Za obveznike PDV-a po naplati - prije izlaska potrebno je:
- obračunati PDV na sve nenaplaćene izlazne račune (račune izdane kupcima),
- obračunati pretporez na sve neplaćene ulazne račune, po kojima imate pravo na pretporez.
5. Promjena obveza prema partnerima - Vašim klijentima i dobavljačima važno je pravovremeno komunicirati da više niste u sustavu PDV-a, osobito ako surađujete s obveznicima PDV-a.
6. Kontrola od strane Porezne uprave - Porezna uprava može provesti nadzor kod izlaska iz sustava PDV-a kako bi provjerila točnost obračuna i plaćanja PDV-a.
Nadamo se da će vam ove informacije pomoći ukoliko imate uvjete za izlazak iz PDV-a.
Tibor Jankač